Tijdens een korte vakantie naar Roemenië kon ik het, als wijnliefhebber, niet laten om op ontdekking te gaan naar inheemse druivenrassen. Ik heb mooie frisse en soms ook complexe wijnen van witte rassen geproefd, maar de blauwe fetească neagră stak er voor mij bovenuit.
Dealu Mare, het Bordeaux van Roemenië
Ten Noorden van Boekarest ligt Dealu Mare, met zo’n 60 wijnbedrijven en, net als Bordeaux en Toscane, op de 45e breedtegraad en wordt daarom wel ‘het Bordeaux van Roemenië’ genoemd. De naam Dealu Mare betekent ‘grote heuvel’. Ik zag inderdaad de heuvelachtige wijngaarden op de uitlopers van de zuidelijke Karpaten tussen de 130 en 550 meter hoogte liggen. Het klimaat is gematigd continentaal met hete zomers en koude winters. De lange vaak droge herfst zorgt voor een goede rijping van de druiven.
Wijnbedrijf SERVE, de pionier
De afkorting SERVE staat voor ‘Societatea Euro Română de Vinuri de Excelența’ of in het Nederlands ‘sociëteit van uitzonderlijke Roemeense wijnen’. Het gebouw en terrein ziet er uit als een fabriek, hoge betonnen muren zonder ramen. De wijngaarden zijn elders. Ik werd na de rondleiding op spontane wijze door Anka Gavrilovici, de hospitalitymanager, van informatie voorzien. Het proeflokaal is voorzien van lange houten tafels en geeft uitzicht op de ketels van de fermentatieruimte ernaast.

De Corsicaanse graaf
SERVE is het eerste privé wiinbedrijf na de revolutie in 1993. De Franse graaf Guy de Poix heeft dit bedrijf opgericht. Hij bezat in Corsica wijngaarden. Hij raakte gefascineerd van de wijn van de fetească neagrădruif. De graaf nam Aurel Rotărescu in dienst, de oenoloog die er samen met hem in slaagde de Roemeense druivenrassen te verbeteren en meer op de kaart te zetten. De graaf is in 2011, op 55 jarige leeftijd, overleden. Zijn vrouw, Mihaela Tyrel de Poix en hun kinderen, zetten zijn werk nu voort.
Van Fabriek tussen de huizen tot oosters gebouw met adembenemend uitzicht
Net als bij SERVE was het bij wijnbedrijf Aurelia Visinescu ook een fabriek, een betonnen gebouw waar je met moeite de ontvangstruimte vindt, omdat alle hokjes hetzelfde waren. Wel ligt dit bedrijf midden in de wijngaarden. Ook wijnbedrijf Davino ligt midden in de wijngaarden en omdat het op een heuvel ligt met een flauwe helling heb je er een prachtig uitzicht. Het gebouw ziet er allesbehalve uit als een fabriek. Veel raampartijen en een schuin overhangend dakpannendak, met balustrades met bewerkte houten hekwerk. Het gebouw van wijnbedijf Vinalia, waar ik logeerde heeft een vergelijkbare stijl . Tenslotte wijnbedrijf Metamorfosis, een oud gebouw waarvan de voorkant door de Italiaanse eigenaar is vervangen door glas en van de oorspronkelijke grote eikenhouten vaten is de parketvloer gemaakt.

Een jong wijnland
Na de afzetting van dictator Ceaușescu worden er pas kwaliteitswijnen gemaakt. Toch hebben de wijnbedrijven zich snel kunnen ontwikkelen. Aangezien fetească neagră lastig is te verbouwen, zijn er ook veel andere rassen aangeplant om risico op het verlies van oogst te spreiden. Er zijn namelijk jaren dat je helemaal geen oogst hebt van fetească neagră. Vandaar dat er ook veel blends zijn. In Nederland zie je nu vooral Roemeense wijnen van bekende internationale druivenrassen. Wat mij betreft mogen er meer Roemeense wijnen van inheemse rassen naar Nederland worden geëxporteerd.

Mijn topwijnen
SERVE Cuvée Charlotte 2018, 48% merlot, 38 fetească neagră, 14 % cabernet sauvignon. 8-14 maanden 1-4 jaar Frans en Transylvanisch eiken, wat geurig, vanille, bramen, blauwe bessen , iets aards, tabak, kruidig, aanwezig zuur, veel smaak en lengte, zachte medium tannine, hele mooie wijn, 8,5/10.
Davino 2021 fetească neagră 1 jaar deels nieuw Roemeens eikenhout, rode kersen, bessen karamel en toast, voldoende frisheid, veel lengte en smaak, hele mooie wijn, score 8,5/10.
Metamorfosis 2020 Cantus primus fetească neagră , 2 jaar grote gebuikte eikenhouten vaten, rode kersen, laurier, ietsje vanille, karamel en tabak, aanwezige zachte tannine, veel smaak en lengte, top wijn, score 9/10.
Aurelia Visinescu 2019-2020-2021 16% Anima, fetească neagră, gemiddeld 2 jaar eikenhout, diep robijnrood, vanille, toast, iets aards, rode kersen, tabak, laurier, veel smaak en lengte, hele mooie wijn, score 8,5/10.
Vinalia 2020, Plebeu, fetească neagră, geurig, vanille, tabak, rijpe rode kersen, laurier, voldoende zuur, hoog alcohol, veel smaak en lengte, hele mooie wijn, score 8,5/10.
Ed Carper, Weinakademiker, DipWSET, registervinoloog en eigenaar van de Wijnschool Carper Vinum te Zaandam.
Meer weten over wijn? Kijk hier op de wijnwinkel van de cursussen en evenementen.
Aanmelden voor de wijntips
Klik hier om het gratis e-book “Zin en onzin over wijn in 25 stellingen”. te downloaden en je daarmee aan te melden voor voor de wijntips. Zo blijf je op de hoogte van nieuwe blogs en de planning van wijn-cursussen en -proeverijen.